Poradnia kardiologiczna zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń układu sercowo – naczyniowego. Wskazaniem do wizyty u kardiologa jest pojawienie się takich objawów jak łatwa męczliwość, duszności, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, omdlenia i zasłabnięcia, obrzęki kończyn i twarzy. W poradni kardiologicznej można wykonać szereg badań diagnostycznych, umożliwiających określenie przyczyn tych dolegliwości i postawienie ostatecznej diagnozy. Mowa o takich badaniach jak:
- pomiar ciśnienia krwi
- EKG serca
- echokardiografia
- próba wysiłkowa
- Holter EKG
Kardiolog może ponadto zlecić badania biochemiczne, takie jak markery zawału serca, lipidogram czy badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).
W poradni kardiologicznej leczone są takie schorzenia jak nabyte i wrodzone wady serca, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca, choroby osierdzia i wsierdzia. Pacjentami poradni kardiologicznej są także chorzy na nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, a także migotanie przedsionków. Działalność poradni kardiologicznej sprowadza się nie tylko do diagnostyki i leczenia chorób serca, ale także edukacji zdrowotnej i szeroko pojętej profilaktyki, mającej na celu zapobieganie rozwojowi chorób serca.