Urologia

Urologia to gałąź chirurgii zajmująca się budową, fizjologią i schorzeniami układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet, a częściowo również żeńskim układem płciowym (uroginekologia).

Urolog zajmuje się badaniem i leczeniem układu moczowego i płciowego. Diagnozuje i leczy wrodzone i nabyte wady w budowie prącia, choroby jąder i prostaty oraz choroby pęcherza i nerek. W zakresie kompetencji urologa leżą problemy od nietrzymania moczu po choroby nowotworowe.

Urolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Specjalizuje się w schorzeniach męskich narządów płciowych, a także chorobach nerek i pozostałych części układu moczowego u mężczyzn i kobiet. Urolog dziecięcy leczy te same schorzenia u dzieci. Zwłaszcza wcześniaki na różnych etapach życia mogą mieć problemy z nerkami – w takich przypadkach nadzór urologa nad leczeniem jest niezbędny.

Urolog leczy przypadki o różnym stopniu skomplikowania, ale takie, które wykraczają poza kompetencje lekarza pierwszego kontaktu.

 

Newsletter

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.